AT89S8253-24AU Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : AT89S8253-24AU
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : 89S
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
AT89S8253-24AU Specifications
Part Status Active
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)